زنرال 17ساله

سطرهای آسمانی
دست نوشته ها و یادداشت هایی از
شهید حسن باقری   

غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری بی شک مغز متفکر سپاه پاسداران در سالهای ابتدایی جنگ تحمیلی بود.
بر این ویژگی برجسته او همه فرماندهان عالی رتبه جنگ تاکید می کنند. شاید مهمترین فرماندهی بود که در سال های بعد از شهادتش که متاسفانه زود اومردی لاغر اندام بود و چهره ای صمیمی و دوست داشتنی و در عین حال جدی داشت با ریش هایی کم پشت و چشمانی نافذ.
در 25 اسفند سال 1334 در تهران به دنیا آمد. وقتی پا در این عالم خاکی گذاشت، آن قدر نحیف بود که امیدی به زنده ماندنش نمی رفت. ولی قرار بود بماند و نقش یکی از ماندگارترین سرداران ایران را در سینه تاریخ حک کند.
غلامحسین افشردی در سال 1354 وارد دانشگاه ارومیه شد تا در رشته دامپروری تحصیل کند. پس از مدتی به خاطر فعالیتهای سیاسی از آن دانشگاه اخراج شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی به همکاری با نهادهایی مثل کمیته های انقلاب و سپاه پاسداران پرداخت و در رشته حقوق قضایی دانشگاه تهران پذیرفته شد و با انتشار روزنامه جمهوری اسلامی به تحریریه آن روزنامه پیوست.
روز یکم مهر ماه 1359 هنوز 24 ساعت از آغاز جنگ تحمیلی نگذشته بود که عازم جبهه های جنگ شد. با ورود به جنگ اطلاعات و عملیات سپاه پاسداران را پایه گذاری کرد و در مدت کوتاهی این جوان 25 ساله چنان لیاقتی از خود نشان داد که یکی از چهره های شناخته شده جنگ تحمیلی شد.
در عملیات طریق القدس فرماندهی عملیات را بر عهده داشت و در عملیات های فتح المبین و بیت المقدس فرماندهی قرار گاه نصر.
درهمه این عملیات ها یک پای طراحی عملیات نیز بود.
پس از عملیات رمضان فرمانده قرارگاه کربلا در جبهه های جنوب شد و پس از عملیات محرم به جانشینی فرماندهی نیروی زمینی سپاه منصوب شد و تا شهادتش که در نهم بهمن ماه 1361 اتفاق افتاد در همین سمت بود.
او وقتی که به شهادت رسید، 27 سال بیشتر نداشت و در حالی تن پاکش غرق در خون شد که برای شناسایی مواضع دشمن، پیش از عملیات والفجر مقدماتی، به همراه چند تن دیگر در سنگری در منطقه فکه به سر می برد.
او سال 1359 ازدواج کرد و صاحب دختری شد که نرگس نام دارد.
از حسن باقری مقدار زیادی یادداشت روزانه، دست نوشته، گزارش و ...باقی مانده است. این مکتوبات علاه بر آن یکی از گرانبهاترین اسناد و مدارک تاریخی جنگ تحمیلی به شمار می رود، در شناخت شخصیت و اندیشه های سیاسی، نظامی و....حسن باقری بسیار قابل اهمیت و توجه است.
در میان مکتوبات او، یادداشت های روزانه روزنوشت جایگاه ممتازی دارد و البته گزارش هایی که از جلسه ها و گفت و گوهای خود با سایر فرماندهان به نگارش در آورده است و دست نوشته ها و تک نوشته های دیگر.
آخرین یادداشت روزانه ای که از وی به جای مانده است، مربوط به 5 بهمن سال 1361 چهار روز قبل از شهادت و آخرین گزارش در باره جلسه مشترک ستاد قرار گاه خاتم الانبیاء ارتش و سپاه در ششم بهمن ماه همان سال سه روز قبل از شهادت است.
حسن باقری در لابه لای مکتوباتش نقشه هایی نیز از مناطق عملیاتی برای توجیه خود یا دیگر فرماندهان جنگ ثبت کرده است.
آن چه در این مجموعه گرد هم آمده است، تکه پاره هایی است از مکتوبات حسن باقری.
ابتدا دو دست نوشته کوتاه یکی در تحلیل ماجرای پیشنهاد صلح می خوانید که در اواخر سال 1359 نوشته شده است. این دست نوشته با همه کوتاهی اش تحلیلی تیز بینانه است از پیشنهاد صلح و سپس دست نوشته دیگری را می خوانید که حسن باقری خ-وابی را که دیده است ، روایت می کند. درادامه دو تکه از یادداشت های روزانه وی را می خوانید که اولی نگاه انتقادی او را به یکی از دوستانش و نوع برخورد او را می رساند و دومی در باره توجه او به جزئیات امور نیروهای تحت امرش در قرار گاه کربلاست و نکته ای نیز در باره خبری که از امام می شنود.
پس از این، چند یادداشت روزانه از آخرین روزهای زندگی او را برایتان برگزیده ایم و در پایان نوشته ای از شخص دیگری پیش روی شماست که ماجرای شهادت او را روایت می کند با لحنی صمی-می و بی تکل-ف . این نوشته در سررسیدی که حسن باقری یادداشت های روزانه اش را می نوشت ، در صفحه نهم بهمن روزشهادت او نوشته شده است.
بی شک آن چه در این چند صفحه کنار هم آمده است، تنها رایحه ای است از آن جان شعله وری که طی 28 ماه و اندی که در جنگ حضور داشت، نامش در کنار سرداران بزرگ ایرانی قرار گرفت و از جاودان مردان ایران است که تاریخ خاطره شان را فراموش نخواهد کرد .

دست نوشته

/ 0 نظر / 17 بازدید